Noter Satış İşlemleri

                 

Araç Alım Satımında Noter Satış İşlemleri Nasıl Yapılır?

İkinci el otomobil alım satımı uzun, zamanınızı alan ve yorucu bir süreç olarak bilinir. Aracınızın gerçek değerini öğrenmek, hangi yolları kullanarak satacağınıza karar vermek ve gerçek alıcıları bulup pazarlık sürecine geçmek. Tüm bu zor ve zahmetli yollardan geçip, ciddi bir alıcı ile anlaştıktan sonra noterde aracın devir işlemlerine sıra gelir. Noter satış işlemleri detayları bilinmesi gereken ve olası dolandırıcılık durumlarına karşı dikkatli olunması gereken bir aşamadır.

İkinci el otomobil alım satımı yaparken işlemlerinizi Türkiye’deki herhangi bir noterde yapabilirsiniz. Aracınızın tescil belgesinin çıkarıldığı yer, bulunduğunuz ilçe, sizin ya da karşı tarafın nüfusa kayıtlı olduğu yer gibi herhangi bir sınırlama yoktur. Bulunduğunuz yere en yakın ya da dilediğiniz yerdeki bir noterde çalışma saatleri içerisinde işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Normalde hafta içi mesai saatlerinde yapabileceğiniz noter satış işlemler, bu yıl başlayan uygulama sayesinden artık cumartesi ve pazar günleri de yapılabiliyor. Eğer işleminizi cumartesi ya da pazar günü yapmak isterseniz Türkiye Noterler Birliği sitesinden hangi ilde hangi gün nöbetçi noter olduğunu sorgulayabilir ve işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Notere Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

İkinci el araç alım satımı yapabilmek için noter satış işlemleri öncesinde göz önünde bulundurulması gereken bazı noktalar bulunuyor.

Zorunlu Trafik Sigortası: Öncelikle satışı yapılacak aracın Zorunlu Trafik Sigortasının sorgulunması, yapılmamışsa ya da günü geçmişse yapılması gerekmektedir. 

MTV Sorgulaması: Aracın mevcut yıl ya da geçmiş yıllara ait herhangi bir Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu bulunmaması gerekiyor. Noter sistemleri Maliye Bakanlığı ile koordineli olduğundan aracın üzerinde borç bulunması durumunda aracın devir işlemlerinin başlanmasına imkan vermemektedir. Eğer notere gittiğinizde araçta MTV borcu çıkarsa, vergi daireleri ya da bankalardan borcu kapatıp işleme devam edebilirsiniz.

Hak Mahrumiyeti (haciz-rehin): Diğer dikkat edilmesi gereken detay ise aracın hak mahrumiyeti bulunmaması. Aracın üzerinden kredi ya da başka bir durumdan dolayı hak mahrumiyeti (rehin) bulunuyorsa bu durumda da satış yapılamamaktadır. Aracın ne sebeple üzerine hak mahrumiyeti olduğu öğrenilmeli ve ardından bu engel kaldırıldıktan sonra işleme devam edilmelidir.

Araç Muayene Kontrolü: Satışı yapılacak aracın muayene tarihinin geçmemiş olması gerekmektedir. Eğer aracın muayene tarihi geçmişse bu satış engel bir durumdur. Böyle bir durumda öncelikle araç muayenesi yapıldıktan sonra noter satış işlemi devam eder.

Trafik Cezaları: Satış yapılmadan önce kontrol edilmesi diğer bir nokta ise trafik cezalarıdır. Eğer aracın üzerinde ödenmemiş trafik cezası bulunuyorsa bu da satışa engel bir durum oluşturur. Cezalar ödendikten sonra satışa devam edilebilir. Ayrıca varsa araca ait HGS-OGS borçlarının da ödenmiş olması gerekiyor.

Adres Kayıt Sistemi: Noterde satış işlemleri yapılırken alıcı ve satıcının adres bilgiler Nüfus Müdürlüğü Adres Kayıt sisteminden alındığı için her iki tarafın da adreslerinin kayıtlı olması gerekmektedir. Aksi takdirde devir işlemi gerçekleşemez.

Noter Satış İşlemleri için Gerekli Evraklar

Noterde satış işlemlerini başlatmadan önce gereken evrakları hazırlamanız gerekiyor. Öncelikle satışı yapılacak arabanın tescil belgesi (ruhsatı) ya da tecile ilişkin geçici belgesi olmalıdır. Ayrıca tarafların nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi geçerli kimlik belgeleri sunulmalıdır. İşlem kişinin kendisi değil başkası tarafından yapılacaksa vekaletname de hazırlanmış olmalıdır.

Bu site, Bulut Web Site Logo Web Tasarım Sistemi kullanmaktadır.
Şimdi Ara Canlı Yardım